Topki

9 gier na które czekam w 2020

Podsumowując rok 2019 pisałem Wam, że w świecie planszówek było to gorące 12 miesięcy. A już dzisiaj spoglądając na plany wydawnicze zarówno te polskie jak i zagraniczne, mogę śmiało stwierdzić, ze 2020 będzie jeszcze lepszy!

Nie sposób przytoczyć Wam tutaj wszystkich gier, których premier wyczekuję, jednak biorąc pod uwagę już ujawnione tytuły przedstawiam 9, które na pewno trafią na mój stół. Będą to pozycje wydane zarówno w Polsce, jak i wyłącznie zagranicą. Niektóre na pewno są Wam znane, pozostałe również mam nadzieję przypadną Wam do gustu.

Troyes Dice

Wielokrotnie wspominałem, że Troyes jest jedną z moich ulubionych gier. Wersję kościaną można było pierwotnie pobierać z BGG. Wydaje mi się, że nawet mam gdzieś jeszcze wydrukowane planszetki i instrukcję. Pearl Games oświadczyło jednak, że gra trafi do pełnoprawnej sprzedaży i nastąpi to właśnie w tym roku. 

W Troyes podoba mi się mnogość wyborów i strategii – możemy skupić się na zwalczaniu wydarzeń, rozbudową katedry lub budynków. Jestem bardzo ciekawy jak te mechaniki zostaną przeniesione do wersji kościanej. 

Premiera: – światowa: 2020 – polska: nie ogłoszono

Dice Realms

Res Arcana stworzone przez Thomasa Lehmanna trafiło do mojej zeszłorocznej topki. W tym roku czekam aż na dwie pozycje tego autora. Jest to niezapowiedziane jeszcze polskie wydanie dodatku do wspomnianego Res Arcana oraz zupełnie nowa gra, czyli Dice Realms. 

Dla mnie będzie to pierwsza okazja do zapoznania się z mechaniką budowania swoich kości występującą choćby w Kowalach Losu. W Dice Realms będziemy tworzyć kostki używając aż 650(!) elementów w 72 różnych typach. Wiem, to może się wydawać wiele, ale przed rozgrywką wylosujemy 5 kafelków, które wyznaczą jakich ścianek poza standardowymi użyjemy.

Obawiam się jedynie kosztu, jaki będzie trzeba za całość zapłacić. Miejmy nadzieję, że gra zaskoczy nas pozytywnie zarówno rozgrywką jak i ceną.

Holi: Festival of Colors

Vincent Dutrait jest jedynym ilustratorem, którego nazwisko na pudełku z grą sprawia, że zaczynam się nią interesować. W przypadku Holi ciężko nie zwrócić uwagi na kompozycje barw na okładce, która wygląda po prostu nieziemsko. 

O samej grze nie wiadomo na razie za wiele, poza tym, że będzie wykorzystywać mechanikę kontroli terenu, a każda rozgrywka będzie się nieco różniła punktacją od poprzedniej. Tak czy inaczej, jestem bardzo ciekawy. 

Premiera: – światowa: 2020 – polska: nie ogłoszono

Maracaibo

Alexandra Pfistera chyba nie muszę przedstawiać. Jeśli jednak ktoś tego pana nie zna, to jest on twórcą Wyspy Skye (z dodatkami Wędrowiec i Druidzi), Great Western Trail (z dodatkiem), Broom Service czy Blackouta. W zeszłym roku przygotował on dwie propozycje – jedną z nich jest Maracaibo, a drugą Expedition to Newsdale (czyli planszowa wersja O mój zboże!). Maracaibo od momentu pojawienia się na rynku zbiera bardzo wysokie noty, potwierdzając tym samym pewną pozycję Pfistera w branży. 

Jak w innych grach tego autora niezwykle istotne będzie tu zarządzanie ręką. Podczas rozgrywki będziemy chcieli zwiększyć swoje wpływy w 3 różnych nacjach. Dodatkowo w grze została dodana niewielka narracja. W polskiej wersji językowej tytuł ten zostanie wydany przez utworzone w zeszłym roku wydawnictwo Fishbone. Nie wiem jak Wy, ale ja nie mogę się doczekać! 

Premiera: – światowa: lipiec 2019 – polska: I kwartał 2020 (Fishbone)

Calico

Kickstarterowe gry nigdy mnie specjalnie nie pociągały, ale jako posiadacz dwóch kotek, musiałem się przecież zainteresować grą o kociej tematyce.

Z opisu rozgrywka przypomina nieco Patchworka. W trakcie gry będziemy tworzyć kołderkę, która nie będzie może najpiękniejsza, ale której fantazyjne połączenia skuszą jak najwięcej kotów. W swojej turze dołożymy na planszetkę kafelek z ręki , a następnie dobierzemy jeden z trzech dostępnych.

Premiera: – światowa: II kwartał 2020 – polska: nie ogłoszono

Inner Compass

Inner Compass to nowy tytuł od AEG w którym będziemy… szukać sensu w naszym codziennym życiu. Na razie o samej grze niewiele wiadomo, ale już zdążyła zaciekawić mnie tematem. By zdobywać punkty skupimy się na swoich emocjach i jak wyrażać je podejmując ważne życiowe decyzje. Gry  od AEG jak dotąd nie zawodziły, dlatego jestem bardzo ciekawy jak wypadnie i ten tytuł. 

Lockup – a player tale

Już w zeszłym roku wspominałem, że podoba mi się Roll Player. Kilkukrotnie grałem w podstawkę, a następnie testowałem dodatek, który również wypadł bardzo pozytywnie. Pod koniec roku na moim stole zagościli Kartografowie,  osadzeni w tym samym uniwersum, którzy bardzo szybko trafili do zeszłorocznej topki.

Wydawnictwu Thunder Works Games udało się zbudować spójny świat, który poszerzają o kolejne tytuły. Poza miejscem akcji łączy je również warstwa graficzna w klimacie fantasy, która trafiła w moje gusta. 

Lockup będzie grą z mechaniką worker placement, której akcja przeniesie nas do więzienia Kulbak. Tam nasza drużynę tworzyć będzie ciekawa gromadka – gnolle, koboldy, gobliny czy insektoidy. Na przestrzeni 6 rund zwiększymy swoją reputację poprzez zdobywanie dodatkowych surowców, zatrudnianie nowych pomocników i budowanie przedmiotów. Bardzo mnie cieszy, że OGRY Games potwierdzili  polskie wydanie, które pojawi się na naszych stołach w czwartym kwartale. 

Daty premier: – światowa: 2020 – polska: 4 kwartał 2020 (OGRY Games)

Nowy Wspaniały Świat

Z drobnymi wyjątkami, grafika w grach nie ma dla mnie większego znaczenia. Nie znaczy to jednak, że gdy przyjemna szata graficzna idzie w parze ze świetną mechaniką, nie potrafię docenić pracy ilustratorów. Jakiś czas temu pokazywałem Wam najładniejsze gry w mojej kolekcji i gdybym pod koniec 2020 miał znów zrobić takie zestawienie to, że Nowy Wspaniały Świat z pewnością by się w nim znalazł.

Rozgrywka opiera się na drafcie kart i trwa 4 rundy podzielone na fazę budowania i fazę produkcji. Draft można porównać do tego z 7 Cudów Świata czy z Hadary – kartę możemy zatrzymać i zbudować lub odrzucić, co również zapewni bonusy. Surowce produkowane są w określonej kolejności wzmacniając odpalanie następnych budynków, co prowadzi do powstania łańcucha producyjnego. Zapowiada się kolejne świetne budowanie silniczka!

Daty premier: – światowa: grudzień 2019 – polska: 8 maja 2020 (Foxgames)

Dodatki do Brzdęka! W! Kosmosie!

Już w recenzji Brzdęku! W! Kosmosie! pisałem Wam o tym, że pod względem samych podstawek to właśnie wersja w kosmosie podoba mi się bardziej. Dlatego cieszy fakt, że  dwa dodatki – Apocalypse! i Cyber Station 11 pojawią się po polsku. Póki co wydawnictwo Lucrum Games nie zdradza jeszcze  daty premiery, więc nie pozostaje nam nic innego, jak cierpliwie czekać.

W Cyber Station 11 ciekawią nowe karty, zapewniające dodatkowe umiejętności, z których będziemy mogli korzystać co turę. Często zdarzało mi się zbytnio rozwodnić swoją talię, przez co nie trafiałem na karty z „butem”. Gwarancja tego, że na stałe miałbym chociaż jeden mogłaby wiele zmienić w rozgrywkach.

Apocalypse! poza dwoma dodatkowymi modułami do planszy wprowadza  do rozgrywki karty planów Eradikatusa. Teraz, gdy podczas ataku będziemy losowali czarne kostki, odłożymy je na dodatkową kartę podzieloną na 3 obszary. Po zapełnieniu każdego z nich odpali się specjalna akcja. Brzmi to naprawdę świetnie i nie mogę się doczekać, by to przetestować w praktyce. 

Daty premier: – światowa:  Apocalypse! 05.09.2018, Cyber Station 11 06.11.2019 – polska: 2020 (Lucrum Games)