Decipher – recenzja

Decipher pudełko

Recenzując dla Was ostatnio Złam ten kod, wspominałem, że Decipher to gra w którą chyba ani razu nie wygrałem. A mimo to wciąż bardzo ją lubię. Na początku mojej planszówkowej przygody nie byłem wielkim fanem gier słownych, ale z biegiem czasu odkryłem, że są takie, które przypadły mi do gusti i na stałe zagościły w mojej kolekcji.

Jednym z takich właśnie tytułów jest Decipher od Foxgames, który stanowi połączenie gry słownej i dedukcyjnej. Jeśli ciekawi Was, jak przebiega rozgrywka i dlaczego ten tytuł mnie zainteresował, zapraszam do czytania.

Ilość graczy: 2-4
Czas rozgrywki:
ok. 20 minut
Główne mechaniki: deduction, gra słowna
Stopień skomplikowania: (w pięciostopniowej skali): 🎲

DECIPHER – KRÓTKI OPIS ZASAD

Zadaniem jednego z graczy – Słowotwórcy, jest takie wybranie sekretnego słowa i takie udzielanie wskazówek, aby Poszukiwaczom zajęło jak najwięcej czasu odgadnięcie go. Z kolei Poszukiwacze muszą tak operować elementami liter, aby jak najszybciej odszyfrować tajemnicze słowo.

W pudełku znajdziecie 4 rodzaje plastikowych elementów, które połączone ze sobą w różnych konfiguracjach tworzą kształty liter. (W zapamiętaniu tych kombinacji pomoże nam duża ściągawka umieszczona z boku pudełka). Wybierając sekretny wyraz, Słowotwórca bierze wszystkie elementy niezbędne do ułożenia tworzących go liter i ukrywa je w specjalnej komorze. Wyraz musi składać się z 3 – 6 liter, a o jego długości decydują sami gracze. Oczywiście im dłuższe słowo, tym trudniej je odszyfrować. Między Słowotwórcą a Poszukiwaczami ląduje plansza z ilością pól odpowiadającą ilości liter wybranego słowa.

Decipher zbliżenie na informacje o grze

W kolejnych turach Słowotwórca wybiera jeden z ukrytych elementów i przekazuje go Poszukiwaczowi. Ten z kolei próbuje dopasować go do jednego z pól na planszy. Jeśli znajdująca się na wskazanym polu litera zawiera ten element, Poszukiwacz umieszcza go tam i otrzymuje kolejny fragment, który próbuje dopasować. Jeśli litera na wskazanym polu nie zawiera wybranego elementu, Poszukiwacz umieszcza tam specjalny żeton, przypominający, że ta litera składa się z innych fragmentów (co samo w sobie również jest dużą podpowiedzią). Każdy taki żeton to jednak punkt zwycięstwa dla Słowotwórcy.

W dowolnym momencie gry Poszukiwacz może odgadnąć sekretne słowo. W ciągu całej partii ma taką możliwość trzykrotnie, ale jeśli trzecia próba zakończy się porażką, runda dobiega końca. Oczywiście poprawne odgadnięcie słowa również kończy rundę. W obu przypadkach Poszukiwacz otrzymuje punkty za wszystkie żetony, które udało mu się zachować podczas odgadywania liter. Z kolei Słowotwórca otrzymuje punkty za żetony, które trafiły na planszę. W zależności od tego, czy słowo zostało odgadnięte, czy też nie, dodatkowy żeton odgadnięcia otrzymuje odpowiednio Słowotwórca lub Poszukiwacz.

Decipher

DECIPHER – KRÓTKA RECENZJA

Cała rozgrywka ma w sobie elementy klasycznych gier takich jak Scrabble (układanie słów), Mastermind (gromadzenie odpowiedniej liczby wskazówek, by podać dobrą odpowiedź) i wisielca (określona liczba szans, by zgadnąć hasło). Można więc spokojnie napisać, że wszystkie elementy składowe Decipher już się gdzieś pojawiły. Mimo to, samo ich połączenie jest na tyle odświeżające, że jest w tej grze coś co sprawia mi dziką radość podczas rozgrywki i zachęca, by do niej wracać. Nawet jeśli ani razu nie wygrałem.

Bardzo podoba mi się stopniowanie poziomu trudności, które dostosowujemy sami przez dobieranie słów o różnej długości. Jeśli dołożymy do tego dedukcję i fakt, że słowa mogą być w różnych przypadkach (co w rozegranych partiach często doprowadziło moich do porażek), to otrzymujemy niezwykle przyjemną i angażującą rozgrywkę dla każdego.

Decipher przykładowe hasło

Biorąc pod uwagę, że te gry czerpią z klasyków, które wszystkim są znane, nie widzę przeszkód, by do partii zasiadały osoby w różnym wieku i o różnym planszówkowym doświadczeniu. Zasady rozgrywki nie są skomplikowane, a wspomniana wcześniej możliwość stopniowania trudności gry na pewno sprawdzi się w przypadku chociażby dzieci. Dużym plusem przy takich rozgrywkach jest również brak negatywnej interakcji w rozgrywkach w więcej niż dwie osoby. Każdy próbuje zdobyć jak najwięcej punktów, ale gracze sobie wzajemnie nie przeszkadzają, dzięki czemu nie będzie powodów do kłótni przy planszy.

Tym, co mnie przekonało, by wracać do Decipher kilkukrotnie jest fakt, że to gra o praktycznie nieograniczonej regrywalności. Śmiało można stwierdzić, że ile słów w języku polskim, tyle niepowtarzalnych partii. Co więcej dedukcja nie kończy się tylko na odgadnięciu, jakie elementy liter znajdują się na danym polu, ale też odpowiednie ich połączenie w literę. Wpływa na to fakt, że słowa mogą pojawiać się w odmienionej formie.

Decipher zbliżenie na planszę

Może to niewielki szczegół, ale podoba mi się to, że podczas rozgrywki wykorzystujemy również pudełko. Sami wiecie, że często ich rozmiary są kompletnie nieuzasadnione i mimo że z doświadczenia wiem, że większe pudełko często powoduje lepszą sprzedaż, tak w praktyce jest to dla kiepski argument, gdy trzeba te pudła poukładać. W przypadku Decipher nie mamy nadmiarowej przestrzeni, bo wnętrze pudełka stanowi jednocześnie planszę i pojemniczki do przechowywania elementów gry, które wykorzystujemy podczas rozgrywki. Dzięki temu samo przygotowanie i sprzątnięcie gry po zakończonej partii zajmują chwilę, a sprytne rozłożenie elementów w pudełku sprawia, że na stole unikniemy bałaganu, grając nawet z najbardziej energicznymi dzieciakami.

Moim zdaniem najlepiej sprawdzają się rozgrywki w parze, gdzie wszystko zależy od podejmowanych tylko przez nas decyzji. W przypadku partii w większym gronie dochodzi element rywalizacji i możliwość, że przeciwnik swoim ruchem podsunie nam rozwiązanie. Nie jest to jednak uciążliwe, bo w każdej rozgrywce będziemy zarówno Słowotwórcą, jak i Poszukiwaczem, więc wszyscy mają dokładnie tyle samo szans na odgadnięcie hasła. Wiecie jednak, że zwykle grywam w kameralnym gronie, dlatego partie w parze bardziej przypadły mi do gustu. Ale związane jest to tylko z moimi preferencjami i niezależnie od tego, w jakim składzie gracie, Decipher da Wam masę przyjemności.

Decipher pudełko

PODSUMOWANIE

Decipher to bardzo przyjemna i nieskomplikowana gra słowna. Podczas rozgrywki staramy się zgadywać słowa o różnej długości, próbując układać je z plastikowych elementów. Możliwość stopniowania rozgrywki, czerpanie z klasycznych gier i łatwe do przyswojenia zasady to elementy, które sprawiły, że ta gra szybko mnie do siebie przekonała. Przed pierwszą partią nie miałem w stosunku do niej wielkich oczekiwań, ale kolejne rozgrywki pokazały, że jest to świetna gra do której chętnie będę wracał. Myślę, że z całym powodzeniem mogę stwierdzić, że w kategorii gier słownych to właśnie Decipher obecnie jest moim ulubionym tytułem.

Decipher zbliżenie na elementy gry