W japońskim klimacie. Kwiat Wiśni – recenzja

Jak wiecie, zwykle staram się brać patronaty nad większymi grami, bo to właśnie takie pozycje  częściej lądują na moim stole. Niewielkich tytułów mam coraz mniej, a grywam w nie najczęściej w tygodniu, gdy nie zawsze jest czas i siła na coś skomplikowanego. Owszem, w weekend pomiędzy większymi tytułami pojawiają się lżejsze przerywniki, ale i to nie jest regułą. Przykładem takiego przyjemnego fillera jest właśnie Kwiat Wiśni, czyli nowa propozycja od Foxów. Nie tylko posiada krótką choć angażującą rozgrywkę, ale jest również urzekający pod względem wykonania. 

Ilość graczy: 2-4
Czas rozgrywki: ok. 20 min
Główne mechaniki: push your luck, set collection
Stopień skomplikowania: (w pięciostopniowej skali): 🎲 🎲

Pudełko Kwiatu Wiśni

Istnieje legenda o drzewie wiśni, które zakwita raz na 10 lat. Osoba, która zbierze najwięcej jego kwiatów może spełnić jedno życzenie. Należy pamiętać aby nie być zbyt chciwym, ponieważ  będziemy zmuszeni czekać kolejne 10 lat. W trakcie rozgrywki w Kwiat Wiśni wcielamy się właśnie w osoby chcące spełnić swoje marzenia, a tak naprawdę to po prostu zbieramy sety kwiatów.

Kwiat Wiśni – opis zasad

Zasady Kwiatu Wiśni choć łatwe do zapamiętania, to są zupełnie nieintuicyjne. Na początku, zależnie od liczby graczy przygotowujemy odpowiednią liczbę kwiatów w 5 kolorach, które wrzucamy do woreczka. W pudełku znajdziemy również 6 czarnych kwiatów – ich liczba także się skaluje. 

W swojej turze każdy z graczy losuje kwiaty z woreczka. Jeśli wierzymy w swoje szczęście, możemy zrobić to do trzech razy na turę, jeśli natomiast wolimy nie kusić losu, możemy poprzestać na jednym losowaniu. W ten sposób dobieramy maksymalnie 8 kwiatów, lecz jeśli w którymkolwiek momencie dobierania znajdą się przed nami trzy kwiaty w jednym kolorze, to nasze zbieranie jest nieudane. Gdy trafimy na czarne kwiaty automatycznie są one traktowane jako kolor, który prowadzi do nieudanego zbioru. Po zakończeniu dobierania przechodzimy do wystawiania kwiatów. 

Kwiaty oraz klimatyczne zasłonki dla graczy
Kwiaty oraz klimatyczne zasłonki dla graczy

Zależnie od tego czy nasze zbieranie było udane, czy też nie, wystawianie przebiega w inny sposób. 

W przypadku nieudanego zbioru wszystkie czarne kwiaty wracają do woreczka, a spośród pozostałych wybieramy dwa w różnych kolorach i umieszczamy je przed swoją zasłonką. Reszta ponownie trafia do puli.

Jeśli dopisało nam szczęście i nasze zbieranie jest udane, sprawdzamy czy spełniamy jedną z kart mistrzostwa. Są to trzy dwustronne karty, które powodują aktywację dodatkowych bonusów o ile wylosowaliśmy przedstawioną na nich kombinację kolorów. Następnie przenosimy za swoją zasłonkę wszystkie kwiaty w wybranym przez nas kolorze. Pozostałe kwiaty umieszczamy przed zasłonką. 

Rozgrywka kończy się w momencie, gdy w woreczku zbraknie kwiatów. Kwiaty przed zasłonką punktują nam sumarycznie – każdy kolor rozpatrywany jest osobno (czarny może być przyporządkowany do dowolnego zestawu). Te, które znajdują się za nią, dzielimy na dwie grupy – chłodną (kolory błękitny i granatowy) oraz ciepłą (żółty i różowy). Czarny i biały mogą być przyporządkowane do dowolnej grupy. Gracze mający przewagę w ilości kwiatów w każdej z grup, otrzymują najwięcej punktów.

Kwiat Wiśni – krótka recenzja

Nie ma co ukrywać – Kwiat Wiśni nie jest mózgożerem. To nieskomplikowany tytuł o rodzinnym poziomie trudności z niezwykle uroczym wykonaniem.

Plusy i minusy

Woreczek z którego losujemy kwiaty i jedna z kart mistrzostwa
Woreczek z którego losujemy kwiaty i jedna z kart mistrzostwa

Wspominałem o tym już kilka razy, ale warto się powtórzyć – Kwiat Wiśni jest pięknie wykonany. Plastikowe kwiaty są kolorowe, a dodatkowo podczas gry używamy woreczka z niezwykle klimatyczną ilustracją. Z pewnością przyciągnie tych, którzy zwracają uwagę na aspekt wizualny swoich gier. 

Mimo rodzinnego poziomu trudności zaskoczyć może trochę nieintuicyjność zasad. W zależności od tego czy nasze zbieranie kwiatów jest udane czy nieudane, faza wystawiania kwiatów przebiega w różny sposób. W trakcie pierwszych rozgrywek  z pewnością będziecie posiłkować się instrukcją, na szczęście partie nie są długie i już po kilku wróci ona do pudełka .

Karty mistrzostwa w dwóch kolorach - niebieskie to wersja podstawowa, różowa to wariant zaawansowany
Karty mistrzostwa w dwóch kolorach – niebieskie to wersja podstawowa, różowa to wariant zaawansowany

Karty mistrzostwa pozwalają na osiągnięcie przewagi, czym dodają grze emocji. Dzięki nim w trybie zaawansowanym możemy wprowadzić trochę negatywnej interakcji. Gdy zbierzemy odpowiednią kombinację, możemy podkładać przeciwnikom niechciane kwiaty i zmniejszyć ich wynik na koniec rozgrywki. O ile te karty w wariancie podstawowym są subtelnym dodatkiem, to w wersji zaawansowanej sprawiają, że gra jest dużo ciekawsza. 

W każdej turze (o ile nasze zbieranie jest udane) stajemy przed decyzją, które kwiaty wziąć za zasłonkę, a które przed. Co więcej, podczas samego wyciągania kwiatów musimy wybierać czy wolimy słabiej punktującą ale bezpieczną ilość kwiatów, czy wyciągamy dalej (starając się na przykład spełnić kartę mistrzostwa), ryzykując utratę większości. Trochę przypomina to pod tym względem Szarlatanów z Piaskurowic czy bardzo popularne za granicą Deep Sea Adventure. Jak na tak małą grę z tak dużą dawką losowości, decyzji jest sporo i znacznie decydują o naszym wyniku. 

A jak w parze?

Muszę przyznać, że Kwiat Wiśni lepiej wypada nawet już na trzy osoby, niż w parze. Mimo, że grając w duecie  możemy pokusić się nawet o przeliczanie liczby poszczególnych kwiatów, to używanie akcji z kart mistrzostwa jest  dużo ciekawsze w większym gronie. 

Znaczniki kwiatów, które zbieramy w trakcie gry
Znaczniki kwiatów, które zbieramy w trakcie gry

Podsumowanie

Kwiat Wiśni to nieskomplikowany i przyjemny tytuł w którym próbujemy swojego szczęścia w zbieraniu setów różnych kwiatów. Rozgrywka zdecydowanie lepiej sprawdza się w gronie większym niż dwie osoby, kiedy Kwiat Wiśni ma szansę rozkwitnąć. Mimo prostych zasad, niektóre z nich wymagają początkowo zerkania do instrukcji, co jednak w żaden sposób nie przeszkadza w czerpaniu przyjemności z rozgrywki. Jeśli lubicie testować swoje szczęście mechaniką push your luck – szczerze polecam.

Czy gra zostaje w kolekcji? Tak – tytuły patronackie zyskały ostatnio swoją półkę i Kwiat Wiśni również do nich dołączył.