Zostałem entomologiem. GRAmy w Rój!

Ostatnio sporo u mnie gier logicznych – grywam w Blokusa (w którego generalnie jestem dość kiepski, jednak nie przeszkadza mi to go uwielbiać), od czasu do czasu pojawia się Patchwork, przed majówką do mojej kolekcji dołączyła Sagrada, którą opisałem tydzień temu, a ostatnio dotarła i Fotosynteza ze swoimi pięknymi drzewkami. Czaję się też na Santorini, ale niestety nie miałem jeszcze okazji zagrać.

Dzisiaj chciałbym Wam jednak opowiedzieć o jeszcze innej grze, która również jest wysoko w rankingu gier logicznych, a konkretniej o Roju, wydanym w Polsce przez wydawnictwo G3.

Ilość graczy: 2
Czas rozgrywki: 30 minut
Główne mechaniki: tile placement
Skomplikowanie zasad: 🎲🎲🎲 (w pięciostopniowej skali)

Tak jak krótko wspomniałem wyżej – Rój to dwuosobowa gra logiczna, którą spokojnie można porównać do planszowych szachów. Rój nie tylko nie jest standardowy pod względem mechaniki, ale też samych elementów – nie mamy tutaj żadnej planszy, a cała gra składa się z 22 płytek w dwóch kolorach (po 11 dla gracza) z przedstawionymi na nich owadami.

Każdy owad ma określone spektrum ruchu, które może wykonać:
  • konik polny – porusza się tylko w linii prostej, przeskakując nad innymi owadami w rzędzie
  • żuk – porusza się o jedno pole w dowolnym kierunku i może wchodzić na inne owady
  • pająk – porusza się o trzy pola po brzegach roju
  • mrówka – porusza się o dowolną ilość pól po brzegach roju
W naszym roju do dyspozycji jest jeszcze królowa, która to jest najważniejszym członkiem naszego roju – to od niej zależy nasze być albo nie być, więc to jej trzeba poświęcić szczególną uwagę.
 
W swojej turze mamy dwie możliwości: możemy dołożyć owada na stół albo poruszyć już wcześniej położonym. Trzeba pamiętać o tym, że królowa musi się znaleźć w naszym roju po 4 turze, ponieważ jeśli nie zostanie do niego dołączona to automatycznie przegrywamy.

Warunkiem zwycięstwa jest całkowite otoczenie królowej przeciwnika – nie ma tu znaczenia czy otaczają ją owady przeciwnika czy nasze, ale musi być otoczona ze wszystkich stron. W momencie gdy uda nam się osiągnąć taką sytuację na stole, automatycznie wygrywamy. Nie jest to jednak łatwe, biorąc pod uwagę, że mamy do dyspozycji jedynie 11 płytek i musimy umiejętnie korzystać z umiejętności każdej by doprowadzić do zwycięstwa.

Rój to zdecydowanie gra, która dokładnie tak jak szachy, zyskuje wraz z liczbą rozegranych partii. Jeśli na początku do stołu siadamy z osobami, które mają już doświadczenie z Rojem to bardzo prawdopodobne że przegramy.
 
Mimo to wraz z kolejnymi rozgrywkami będziemy zdobywać doświadczenie, co pozwoli nam na poznanie kilku strategii, które zdecydowanie zwiększą nasze szanse. Oczywiście bez problemu możecie opracować swoją, ale najważniejszą rzeczą jaką musimy się nauczyć to szybkie reagowanie na ruchy przeciwnika – jeśli odpowiednio zaplanujemy swoje posunięcia to będziemy w stanie zablokować prawie każdego owada, którego nasz przeciwnik położy na stole. Dzięki temu wygraną będziemy mieć już prawie w kieszeni.
 
Jeśli nie mieliście okazji grać w Rój to przed zakupem możecie go przetestować na Board Game Arena, ale muszę Was ostrzec – nie zrażajcie się, bo pewnie kilkanaście pierwszych partii przegracie, ale pozwoli to Wam na ocenienie czy jest to gra, którą warto dołączyć do Waszej kolekcji.
Wydawnictwo G3 w Polsce wydało także 3 dodatki – każdy z nich pozwala na dodanie jednego owada do naszego roju – Komar, Biedronka i Stonoga.
 
Sama gra trwa tylko około 20 minut, co w przypadku Roju jest zdecydowanym atutem, bo w ciągu tygodnia nie zawsze mamy tyle czasu lub przytomności umysłu, żeby wyciągać ciężkie gry, a tutaj możemy rozegrać partyjkę właściwie w trakcie przygotowywania obiadu.
 
Moim zdaniem Rój jest klasykiem, który warto posiadać – żałuję, że tak długo zwlekałem z dołączeniem do go swojej kolekcji, bo jestem pewny, że z pewnością będzie często pojawiał się na moim stole. Nie tylko oferuje strategiczną rozgrywkę, ale też jest świetnie wykonany, dzięki czemu mam pewność, że nawet przy częstszym ogrywaniu gra pozostanie w świetnym stanie.
Chcesz wiedzieć jak oceniam gry? Kliknij tutaj!